Erkek mi? Dişi mi?

Fındıklı cami duvarı kenarında oturmuş eve gidince ne diyeceğimi düşünüyorum. Fermuarlı sapsız siyah okul çantamı kontrol ettim her şey tam unuttuğum birşey yok, siyah önlüğün beyaz yakası elimde tertemiz bir şey yok da,🤔 önlük biraz kopuk .. az ama..Öğle arası yemeği sonrasında Eski okulla yaptığımız futbol maçında tam gole giderken arkadan faül yapan çocuğun sırtımdan çekmesi ile 2 düğme koptu, penaltı da olmayınca biraz boğuştuk ikna olmayan rakipten biri yine çekti önlüğün bu sefer arka kemeri söküldü,neyse buldum düğmeleri cebimde. Tam da arkadaşlarla erik yemeğe gidecektik şimdi annem bir sürü kızacak. Yok terlemişsin, yok topçu mu olcan sen? Bak babana adam lazım, olursun çifçi…. bir sürü azar işte. Ne günlerdi…
Kütür kütür yeşil erik ve bir avuç havanda dövülmüş tuz dediğimde ağzı sulanmayan yoktur, bir çoğumuz bilir lezzetini ağızdaki tadını.
Benim çocukluğumdaki Sarıköy de erik ağaçlarının çiçek kokusu köyü sarardı. Her evin bahçesinde bir kenarda nazlı bir gelin gibi baharı müjdelerdi erik ağaçları. Bembeyaz gelin gibi çiçeklerle kaplı bir erik ağacının dallarına çıkıp, çiçeklere gelen yüzlerce arıların vızıltısını bir ninni gibi dinler, erik çiçeklerinin o ballı kokusu ciğerlerinize dolarken, rahmetli bakkal Yusuf amcadan aldığınız bir külah ay çiçeğini erik dalları arasında arıları izleyerek çitlemek harika olurdu.
Bir kaç hafta sonra çocuklar her erik ağacının yanından geçerken gözleri yapraklanmış yeşil dallar arasında dişe gelecek diğerlerinden biraz daha kabaca bir erik arardı benim gibi.

Rahmetli Halil amcamın kuyu dibindeki tatlı eriği mahallede en erken olan erikti, Bu ağaçtan topladığım nohut kadar erikleri avucumda eve götürür, kız kardeşim çiğdeme getirdim diye abilik yapar, leğende çamaşır yıkayan anneme, ocak başında oturan babaanneme verirdim.

Rahmetli baba annem getirdiğim erikleri yemeden önce Besmele çeker ” Eski ağza bildik tat, Allah tekrarını nasip etsin” der ve öyle yerdi. Canım annem ise ” Baksana adam olmuş da benim oğlum erik toplamış annesine” der sarılır kokulu kokulu öperdi.
Mevsimin bu ilk küçük eriklerini biz çocuklar önce erik ağacının alt dallarından sonra uzanabildiğimiz üst dallarından ufacık halinden başlardık yemeye .
O nohut kadar erikleri dişlerimizin arasında maharetle yer mutlaka içinde olgunlaşmamış beyaz çekirdeğini elimize çıkarır, baş parmak ve işaret parmağı arasında sıkar, Erkek mi? Dişi mi? diye sorup arkadaşlar ile iddiaya girerdik.

Beyaz iç çekerdeği sıktığınızda su sıçrarsa “Erkek”, sıçramaz ise “Dişi”deyip bir sonraki eriği yemeye devam ederdik, taki karnımız ağrıyana kadar.
Havaların iyece ısındığı mayıs ayı sonlarına doğru okul çıkışı kitabı defteri eve atıp, bir şurup şişesine yada boş kibrit kutusuna havanda dövülmüş tuz doldurup arkadaşlar ile mahalledeki bir erik ağacının tepesine tünemek çok harika olurdu. Ve şimdi bile ağzımı o günkü gibi sulandıran nefis kütür kütür erik yeme yarışında, eteklerinden dolayı ağaca çıkamayan mahalle kızlarına salkım şeklinde bir dal kırıp vermekte bizi bir başka havaya sokardı genç delikanlı olarak.🤔

Küçük kardeşler abi ve ablalarını izler öğrenirlerdi ustaca erik yemeyi. Önce sol avuca tuz alınır, irice bir erik seçilir, eriği ısırmadan önce hafifçe tuzlanacak tarafı dil ile yalanır ıslanan kısmı tuza bandırılıp sonra kütürdeterek ısırılırdı. Ve bu erik yeme karnımız ağrıyana kadar devam ederdi. Bugün doktorların faydalarını saymakla bitiremeği eriği biz her fırsatta tüketen çocuklardık.
Bugün hâlâ Sarıköyde birçok evin bahçesinde erik ağaçları var
-hâlâ bembeyaz bal kokulu çiçeklerine vızıltısını dinlemekten keyif alacağınız arılarda var
-pek yakında küçük sonra kocaman eriklerle dolacak dalları da olacak.
Tabiki çocuklarda var evlerde.

Olmayan tek şey zaman. Çocuklar sanal dünya ve zaman tuzağı oyunları, akıllı telefonlar, bilgisayar ve tabletlerde istediği her an el altında, istediği herşeyi izleyebilme olanağı ile okul eğitim programları arasında zaman fakiri, oyunları tek kişilik çocuklar var. Malesef ..🤔

Fakat pes etmek yok, Bu yaz bilenler bilmeyenlere öğretsin. Erik yemeyi .Erkek mi Dişi mi ? Nasıl oynanır. Kütür kütür tuzlu erik nasıl yenir.
Çok seveceksiniz..
Kibrit kutusunda tuzu unutmayın.
Ben benimkinden vermem ona göre…😉
Tamer Gödekoğlu

One thought on “Erkek mi? Dişi mi?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s