Cuma gecesi

Sarıköyde Cuma gecesi ziyaretleri;
Küçük bir taşa bassan ayak tabanını sızlatan, kaba çeşmenin su yoluna girince içine su alan kara lastik ayakkabıdan, içine pantalon paçası sokulup sulara bile girince hiçbir yerine su girmeyen, çakıl taşlarına bile bassan ayak tabanını hiç acıtmayan altı tırtıklı sert çizmeye yeni terfi ettiğimiz yaşlarda cuma günü akşamları yeni gelinler anne evine ziyarete giderdi tıpkı bizim gittiğimiz gibi.😉

Akşam ezanıyla birlikte oturulan yer sofrasından karnı doyan aile bireyleri sırası ile kalkıyor. Babam ortalarda yok, muhtemel ikinci kat üğcek tarafına bakan salon bahçe pençeresinde bir sigara tüttürüyor, dedem kahveye gitmek için mutfak kapısında ve mesleri üzerine giyeceği kara lastikleri porta altındaki kırklık sarı ışık ampül ışığında bulmaya çalışıyor. Amcam fındıklı cami yanında evleri olan arkadaşı ismail abilere ders çalışmaya gitmek için salon sokak kapısından çıktı, baba annem arkasından seslenip orta okulluların dışarıda giymek zorunda olduğu şapkasını veriyor ve erken gelmesini tembihliyor.
Babam sofradan kalkmış bir sigara içmiş, kumaş pantalon ve çeket giyinmiş ve kahveye gitmeye hazır olmasına rağmen salondaki sedirde bekliyor, birlikte çıkacağız bugün.
Anne annemlere gideceğiz her cuma olduğu gibi annem telaşlı bir taraftan kardeşim Çiğdemi hazırlıyor bir taraftan benim çizgi defterim, fiş zarfım ve cin Ali kitabımı alıp almadığımı kontrol ediyor bir taraftan da akşam sofrasını toplama telaşında. Babannem birinci kat salona kapısı olan odasında giyiniyor dize kadar çorapları düşmesin diye üstüne çektiği lastikler dikkatimi çekiyor, uzun bir elbise üzerine feracesini giyip atkısı omzunda oda salona geliyor ve çemberini tekrar bağlıyor.

Baba annem Feriha halalara oturmaya gidecek bu akşam.Evden birlikte çıkıyoruz salona açılan sokak kapısını çekince açma şansımız yok fakat porta kapının anahtarı gizli bir yerde, söyleyemem,😉 dedem kahveden bizden erken geldiğinde kapıyı açacak kimse yok evde bu nedenle gizli yerdeki anahtarla kapıyı açacak.

Kaba çeşmenin su şıkırtısı sesi ile dolan bizim kısıktan olukbaşı caddesine dönüyoruz birlikte ve İncelerin evinin oradaki meydandan baba annem fındıklı camiye doğru yürümeye devam ediyor. Babam kardeşim annem ve ben mescit camiye doğru dönüyoruz, babam bizimle geliyor bu çok hoşuma gidiyor ve babamın eline biraz daha sıkı sarılıyorum.
Emine halamların hanaya yakın mescit camiye vardığımızda babam karakola doğru dönüyor. “hadi siz gidersiniz” ” adam var ya yanınızda” diyor, gururlanıyorum. Annem “geç kalma vakitli gelirsin” diyor. Küçük koca adam olarak bu sefer annemin elini bir başka güçlü tutuyorum. Babam onları bana emanet edecek kadar güvenmişti, daha 6.5 yaşında da küçük bir adam da olsam ….🤔
Asvaltı geçip köselerin evinin önünden aşağı kardeşim annemin kucağında yürüyoruz. Kaba çeşme meydanına vardığımızda, arnavut kaldırımı bitip anne annemlerin evinin de olduğu bekirler kısığına varıyoruz. Nedendir bilmem kısığa girerken durur, köşedeki evin kapısını annem mutlaka çalar onlara hal hatır sorar ondan sonra kısığa girerdik, Kısığın ortasında kadınların ışık altı sohbetlerini yaptığı yere vardığımızda yere bir parça örtü yada oturak koyarak oturmuş olan anne annemin komşuları toplanmaya başlamışlardı bile. Annem onlarla selamlaşırken mahhallenin kızları annemin kucağında şirinlik yapan kızkardeşim çiğdemi almak iç yarışırlar, fakat beni görmezlerdi.
🤔Kocaman okullu abisine kimse bakmadığı için olsa gerek dikkat çekmek için koşarak anne annemin evine gelir bodrum kat penceresinde ışık varsa camı “ben geldim” dercesine camı tıklatırdım. Bahçeden anne anneme seslenirdim. İşte o an, Anne annem bana sarılır, merdivenlere ben kucağında olduğum halde oturur annem ve çiğdemi getiren kızlar gelince “hadi yukarı çıkın” derdi.

Salona bakan üç odadan biri sokağa pencerisi olan oturma odasının pençere önü sedirli duvar dipleri yer şilte ve minderleri ile kaplıydı. Az sonra Gülser Teyzem, Nedim ve Leyla , Ayşe teyzem de gelir, Mehmet dayım, Taliha yengem, ismail dayım İbrahim ,komşular, akrabalar, Büyük anne, Annemin yengeleri ve çocukları derken oturmaya yer kalmaz salona taşardık. Sobhet sohbeti açar kadınlar rahat sohbet için patlamış mısır başında çocukları salonda toplar odada yarı dinlemeli yarı konuşmalı rahat sohbetlerine devam ederlerdi.
Gecenin ilerleyen saatlerinde kısıkta bir motorsiklet sesi duyulur, Nedim, İbrahim ve benim aramda bir yarış başlar ayakkabılar yarı ayağımızda yarı çorapçak merdivene çıkar oradan da sokağa işten gelen dedemi karşılar bir övgülü söz beklerdik. Birimiz kucağında birimiz elinde dedemle birlikte içeri girerdik. Salonda bizimle oynar, anlattıklarımızı dinler, bizi okşar severdi, Bazı günler motora bindirip kısık başına kadar gidip geldiğimiz günlerde vardı ve unutulmazdı.
İlerleyen saatlerde Babam yada Erdal eniştem yada Hüseyin eniştem tek tek yada yolda denk gelerek birlikte gelir ve her birimiz evlerimize uykulu gözlerle geri dönerdik. Baba annemlerin kısık başına geldiğimizde babamın “ebe” diyerek omzuma deymesi ile bir koşturma başlar porta kapısında son bulurdu. Gizli yerden aldığımız anahtar ile kapıyı açar evimize girerdik. Az sonra annem kardeşim çiğdemi odalarına beni amcamla paylaştığım odamızdaki yatağa yatırırken babam ineklere ot atmaya dama gider bu fırsatı her akşam olduğu gibi sigara ile kutlar bende onu bahçeye bakan pençereden saman damı ve ineklerin damına gidiş gelişini bir süre izler, sonra yatmadan önce benim yatağımın yanına gelmesini yatağın içinde beklerken uyuya kalırdım.

Cuma günlerini çok severdim ilk zamanlar fakat sonra kısıkta motor sesi duyulmaz olunca sevmez olmuş birazda kırılmıştım Hüseyin dedeme….

Allah rahmet eylesin, ana kucağı sevgisi hiç bitmeyen, yoktan var eden koca yürekli kadın Anne anneme.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s