Değiş(t)im!!

Hayatınızın değişmesini istiyorsanız
yaptıklarınızdan bazılarını yapmamalı,
yapmadıklarınızdan bazılarınıda yapmaya başlamalısınız.


Sarıköyde bahar sabahlarında gugukçuk kuşlarının ötüşünü duymak hep hoşuma gitmiştir. Az dinlesen, ne diyor yavuklusuna acaba, belki yeni gündür, belki bahardır konusu muhabbetin, hiç umurlarında değil yan tarafta televizyon haberlerindeki gündem birinci maddesi korona. Seçtiği eşine bu kadar istek ve arzu ile kur yaparken, hafta sonu yine sokağa çıkmadan evdeyiz demiyordur herhalde, daha bir sevgi sözleri falan hayal ediyorum her gugukcuk sesinde nedense.

Bu topraklarda insanların yüreğine umut dolduran özel zamanlar vardı geçmişte. İlkbahar, nevruz, Hıdırelez, gencer, panayır gibi, şimdi yeşil görmeye hasretmiş gibi şehirli gibi olduk köy yerinde, büyük şehirdekiler ne yapsın bu karantina günlerinde, tek gördüğü karşı apartmandaki komşu pençeresi ise.
Her sosyal olayda yada uygun her fırsatta birarada, beraber, hepbirlikte olmayı seçen kırsal kesimde artık hepbirlikte olacak kalabalıklar da yok, var olanlar sessizliği seviyor kafaları kaldırmıyor onca gürültüyü, telaşı ve enerjileri yok gencliklerindeki gibi. Birde şimdi yaşı ileri olanların sokağa çıkmama hikayesi..”yoktu bunlar eskiden, bunlar yeni dünya düzenleri” diyor dinlediğim amcalar, dedeler.
Aha işte öten gugukçuklar zeytin ağacı dalında birlikte bir yuva yapıyor bizim bahçede. Şimdi gördüm, sabahtır dinlediğim mutlu şarkıların sebebini. Havada gerçekten aşk kokusu var bahçede, korona korkusu yerine, mis gibi ada çayı kokusuna yeni açan demirhindi kokusu eşlik ediyor, taze soğan sarımsak, yeşil bakla kokuyor bahçenin teni..
Şehirlere hapsolmuş hayatlarda, yaşadığı yaşa ait zamanı çalıştığı işe ipotek edip aysonu geldiğinde tüm faturalarını aldığı maaş ile ödediğinde mutlu olan. Eksik kalanı rakamı kredi kartına borçlanarak ödeyen ve olmasa da mutlu görünmeye çalışan insanlar bu kuş sesine, bu koku şölenine hasret. Ruh dinginliğini aldığı yatıştırıcı hapta arayanlara bu daha ucuz terapiyi bağıra bağıra anlatmak istiyorum. Kuş sesini, doğayı dinleyebileceğin bir yere git, şehrin gürültüsünün artık seni sessiz sessiz dövmesine, hırpalamasına izin verme, ömür törpüsü bu düzeni değiştir. Değişmek mi?
İşte erkek gugukçuk yine kur yapıyor sevdiceğine bu defa daha bir gururlu kanat çırpışı başını öne arkaya atıyor sebeb? az önce diğer erkeği kovaladığı için..Havan batsın, yürüyüşü bile değişti. Oğlaklar annelerini emmiş şimdi etrafıma toplanıyor meraklılar,gözleri gerçekten güzel.

Yeni yıl bir mihenk taşı gibidir.Her sene yeni yılın ilk günü yeni bir istek doğar her insanın içinde değişmek ve daha iyi yaşamak ile ilgili, belki de bunun en kestirme yoludur birkaç milli piyango bileti şehir hayatında sıkışmış ekonomik hayatlarda. Cepte bilet ile son on gün kafada acabalar ile yeni yıla adım atmak az da alkol, yeni yıla nasıl girersen tüm yıl öyle geçer bahanedine sığınıp iyi bir sofrada iyi içecekler, iyi arkadaşlar ve son 9-8-7..1-0 yuppi işte o pembe olacak yıl geldi. Uğrunda kendini değiştirmek ile ilgili hiçbirşey yapmadığın fakat sihirli bir elin hayatını daha iyi yapacağına inandığın o yıl, zaten biletler de cepte. Bütün gece acabayı hep ümit kısmında tuttuğun, olumsuz hiçbir sonucu düşünmek istemeyerek geçirdiğin, ümitle karışık bana çıkmaz derken, kafadan yapılan hesaplar, söylemekten korkulan istekler, bu ve buna benzer düşüncelerle değişmeye çalışıyoruz. Kendimiz zaten zor olan hayatı biraz daha zorlaştırıyoruz çok ümit ederek direncimizi kırıyoruz. Oluyor mu? Olmuyor bak yine 2 amorti beş bilete, oysa çocuklara ayrı, eşine ve annesine süpriz çeyrek bilet alıp arkasınada isimler yazılmıştı, haykıracaktık büyük ikramiye çıksa. Eh işte dört rakam şurda olsa, bu beş buda yedi olsa baştakide sekiz olsa, tutacaktı. Kaçırdın talih kuşunu bu yılda, belki izmirli talihliye uçarken üstünden geçti kim bilir.. Yağmur yağdığında ne yapıyor bu kuşlar üstü açık yuvada merakla düşünürken tavuk yumurtladı kümeste ve bayan tavuk ortalığı birbirine katıyor gıt gıt sesiyle, on tavuk yedi yumurta, hergün… seviyorum tavukları.. Bugünkü yumurtaları dayı kızına verelim.

Geçen yıl bu zamanlar yerel seçimler, kazandı, kaybetti muhabbetiyle, savaşların gölgesinde turizmde rekorlar vardı.Kim öngörebilirdi ki dünyada seyehat etme korkulu bir akyivite olacak tatil yerine, hangimiz inanırdı, okullar, camiler,oteller,kahvehaneler kapanacak düğün dernek olmayacak, belli bir yaş altını evde oturtacaksınız, sevdiklerinizden sevdiğiniz için uzak duracaksınız. Hayat süprizler ile dolu ve biz hazır değiliz bu yüzden süpriz ya zaten. Tüm bunlara rağmen provası olmayan yaşadığınız hayatı değiştirebilecek tek kişi sizsiniz. Evcil hayvanlar ilginç,Kuluçka makinasında çıkan tavuk civcivleri annesiz,babasızlar fakat çok umursamıyorlar bunu hatta baba horozun her ötüşünde kaçışıyorlar sağa sola bir tehdit gibi ve hayatı çok iyi biliyormuş gibi mutlu sevinç çığlıkları var ben her yem, yeşil çim verdiğimde. İlginç.

Değişim, çoğumuz için olmuyor değil mi? Yıllarca değiştirmeye çalıştığımız alışkanlıklarımızı değiştirmeye haftalar yetmiyor. Eğer değişmekte zorlanıyorsanız, bilin ki yalnız değilsiniz bu genelin sorunu.

En büyük başarıları elde etmiş insanlar bile, kişisel konulardaki değişimlere gelince sınıfta kalıyor. Eski Amerikan başkanı bile dünyayı yöneten en güçlü adam gibi görünsede sigara alışkanlığından kurtulamıyor. İstemiyor mu? bırakmak. tabiki istiyor. yeter mi? hayır. Bal bal demekle ağız tatlanmıyor.

Hayatımızı kolaylaştırdığını düşündüğümüz şeyleri değiştirmek çok zor…
Hele bunlara için iyi bir bahane bulduysak arkasına sığınacak. Daha zor..Gugukçuklar sıra ile yaptıkları yuvaya çer çöp, ince dal taşıyor gagalarında, onları izlediğimi biliyor halleri beni daha mutlu ediyor. Bir dakika koç ve tekelere yonca otu verip geliyorum.

Nerde kalmıştık, evet. Peki imkansız mı? Tabii ki değil. Her şey “nasıl düşündüğümüzle” başlıyor..
Düşünceler, hisleri;
Hisler, davranışları;
Davranışlar, alışkanlıkları;
Alışkanlıklar, karakteri;
Karakter ise hayata bakışımızı oluşturur.
O zaman,
Nasıl Düşünüyorsanız Öyle Yaşarsınız.
Bir düşünün bakalım !
Kazanmak istiyor fakat kazanamayacağınızı düşünüyorsanız, kazanamazsınız.
Kaybedeceğinizi düşünüyorsanız, çoktan kaybetmişsinizdir!
Yükselmek için yüksek düşünmelisiniz!
Bahçedeki Bonçuk çok kıskanç havlıyor sebep,annemin kedisi Uslu hanım paçalarıma mırıltılarla sokuluyor. Gugukçuklar tedirgin oldu elektrik telindeki kırlangıçların yanında meraklı gözlerle kediyi izliyorlar.

Hayatınızın değişmesini istiyorsanız
yaptıklarınızdan bazılarını yapmamalı,
yapmadıklarınızdan bazılarınıda yapmaya başlamalısınız. Bence değişim budur.
En acı yanı, bunun hapı yoktur. SİZ yaparsınız yada yapmazsınız. Bu arada bir ince dal için keçilerin olduğu bahçeyi turlayan gugukçuğa yardım olsun diye piğrenden bahçe süpürgesini alıp bir avuç ince dal kestim ve bahçeye saçtım zeytin ağacı altına daha çok koydum, iyi yaptım bu beni mutlu etti, çorbada tuzumuz olsun. Uslu da yok ortalarda.

Şimdi,İstiyorsunuz ama ne istediğinizi bilmiyorsunuz bu fena, O zaman ne bulduğunuzun nasıl farkında olacaksınız? Belkide hayatınızı değiştirmeye gerek gördükleriniz, ihtiyacınız olanlar hep yakında, elinizin altında belki? ama belki.
Hayatlarımızı yaşarken içinde bulunduğunuz bugünkü durumunuz, dün kadar kısa bir zamanla ilgili değildir, üç yıl ,geçen yıl, 5 yıl öncesinde yaptıklarınız yada yapmadıklarınızın sonucuda olabilir. Hayatımıza yön veren tercihlerimiz mi? Vaz geçtiklerimiz mi? Sorusuna cevabınız net olabilir mi? Geçmişe takılmadan ama ders alarak yarını, geleceğinizi değiştirmek istiyorsanız başlayacağınız en erken zaman ise şimdidir.

Sarıköyde şimdi keçi gübresi ile harman ettiğimiz bahçeye sırık domates,tatlı kıl, üç burun biber ve salatalık fidelerini dikeceğiz, evelsi gün tüm çiçeklerin yoğurt kovasından, yağ tenekesinden saksı topraklarını değiştirirken ektiğim su kabağı ve susak çekerdekleride uç vermiş, mutlu oldum. Tatlı erikte bu yıl çok çiçek var tıpkı ayva, nar, bardaçık eriği ve kayısı gibi..
Annem, canım benim saat 11 kahvesi elinde, bu da bizim modamız oldu.
Biri değiş(t)im mi dedi…
Tamer Gödekoğlu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s