2020 den beri

2020 normal doğum ve herşey normaldi başlarken. Sonra Şubat oldu işler karıştı.
📌 Ben ve eşim kızımızın başarılı Erasmus eğitimi son günlerine denk getirdiğimiz, ve kızım ve eşimin bizzat programladığı Avrupa gezimizden sonra sömestr tatili, Kızım ve oğlumun istanbul buluşması ve Kuşadası’nda uzun süre sonra tüm aile bir kaç güzel gün geçirmiştik. Mart ayı itibari ile de Corona Virus salgınının ülkemize sıçraması benim ani Sarıköye gelişim ve “şimdi geldi” “orda var” “burda yok” derken virüs her yerde oldu. Bizler zorunlu evlere tıkıldık kaldık. Önce 0-14 sonra 65 yaş üstü, derken hafta sonları, Korkarım Milli ve Dini bayramlarda da evdeyiz. Eminim her birimizin bizimkine yakın hikayesi var.
.
📌Bu süreçte üzerimize düşeni eşim ve kızım Kuşadası’nda, oğlum İstanbulda bende Sarıköyde hakkı ile yaptığımızı düşünüyoruz çünkü zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadık ve çıktığımızda da hic bir önlemi elden bırakmadık. Maske, kolonya, eldiven, dezenfektan, sabun kullanımı vb hijyen kurallarına taa en başından beri yüksek önem gösterdik ve taşıyıcı olma korkusu ile sadece aile büyüklerimiz değil hiç kimse ile temas etmemeye özen gösterdik.
.
📌Herkes gibi biz de öpmenin, sarılmanın, dokunmanın, el öpmenin, sevdiklerimizle dip dibe oturmanın ne büyük bir değer olduğunu, arkadaşlarla toparlanmanın, gezmenin, yürüyüş yapmanın, dışarıda yemek yemenin, kuşadası sahilde, İstanbulda boğazda yada Sarıköyde akraba ziyaretinde bir çay içmenin bile ne büyük bir özgürlük olduğunu farkettik ve bu saydıklarımızın hepsini çok özledik.
.
📌Çok yoğun çalışan insanlar olarak eşim- öğretmen , kızım- üniversite öğrencisi, oğlum- avukat ve ben emekli fakat yıllarca çok yoğun turizmde yönetici olarak evde tam bir gün bile geçirmenin ne kadar dinlendirici olduğunu düşünürdük, bu süreçte evimize, dinlenmeye ve uykuya doyduk… 😍 belki ben hariç😀.
.
📌Ev ile ilgili ertelediklerimizi tamamladık,eksikleri aldık, değişeceklerin yerine daha iyisi alındı, tamir edilmesi gerekenleri onardık, bahar temizliği yaptık, evin bahçesinde eşim ve kızım harika işlere imza attı, ben Sarıköy de ekmedik birşey bırakmadım çiçekten, kabak, susak, biber, domatese kadar. Oğlum sadece evin tadını evden çalışarak çıkardı istanbulda bekar evinde ve Sarıköyden gerek Kuşadasına gerekse İstanbula gönderdiğim bir kaç kargo mutluluğumuz oldu ailecek.Ben Sarıköyde evde sevmediğim bazı yerler vardı onları da değiştirdim. Eşim ve kızım online çalışmada büyük başarı gösterdi, eee bilgisayar mühendisi kızının desteği ile eşim evden öğrencilerine ders verdi, öğretmen arkadaşları ile online görüşüp zümre yaptı. Ha bide dizi/film izlediler bol bol😀. Oğlum avukatlık iş temposundan arta kalan zamanda kitap okudu. Ve her birimiz olduğu yerde bol bol hayal kurduk gelecek güzel günlere dair… Bir an önce her şeyin bittiğini, tüm dünyanın sağlığına kavuştuğunu, işlerimizin başına döndüğümüzü ve tadı damağımızda kalan seyehat ve tatiller,fırsat buldukça da tekrar yollara düşüp tatil ve gezebilme, gezecegimizin hayali.. kızımın Italya eşimin Kore benim Türk Cumhuriyetler gibi… Kortan nereye gitmek ister acaba? Belki de gelin bilir 😀.
.
📌Boş durmadık! Yani….Bir sürü planımız var, bizde saklı bir sürü! Yalnız şu an tek isteğimiz daha fazla kayıp vermeden şu salgını bir an önce yenmek. Her şey düzeldiğinde yine bir arada hoşca vakit geçirmek belki birlikte seyehat yepyeni yerleri gezip deneyimlerimizi yenilemek güzel anılar biriktirmek. Belki Kuşadasında evimizin bahçesinde hep birlikte olmak. Belki Antalya belki istanbul buluşması? Sarıköy neden olmasın? Bir sürü dedim ya. O zamana kadar eski fotoğraflara bakıp iç geçirmeye ve plan yapmaya devam 😅.

📌He bu arada unutmadan. Sokağa çıkma kısıtlaması bizim iyiliğimiz için, gelecek güzel günleri daha yakına çekmek ve bu plan ve isteklerin biran önce hayata geçmesi için gerek şart. Virüs gözle görülmeyen nerde olduğu bilinmeyen bizi kullanarak çoğalan ve bu arada bizi yani insanları öldürebilen bir tehlike. Sosyal mesafe, maske kullanımı, kişisel temizlik, gerekli olmadıkça diğer insanlarla temasızlığa dikkat bizi zafere götürecek. Birlikte yeneceğiz.
Şimdiye kadarki bölümde Sizin hikayeniz 2020 nasıl? Aynı değil mi?
Esen kalın
Tamer Gödekoğlu

One thought on “2020 den beri

  1. Mücadelenizi kutluyorum (: Aile bireylerinden ayrı düşmek zor, duygusal boşluk ancak zamanla gideriliyor. Ben işsizlik dönemine denk gelmiş bulundum, uzun süredir evdeydim, virüsle birlikte zorlu da olsa süreci uzattım. Herkese önce sağlık, sonra bereketli kazançlar diliyorum.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s